floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Elaeagnus angustifolia
 
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez
Elaeagnus angustifoliaElaeagnus angustifolia
Gözlem bildir
İğde Ağacı
Elaeagnaceae / Elaeagnus / Elaeagnus angustifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Iğde (Elaeagnus angustifolia) İğdegiller (Elaeagnaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Iğde olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde güz zeytini olarak bilinir. Bilimsel olarak Elaeagnus angustifolia L. şeklinde tanımlanır.

angustifolia etimolojisi

Angustifolia Latincede `dar` anlamına gelen `angustus` kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen `folium` kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Kışın yaprağını döken çoğunlukla çalı, bazen 7-8 m`ye kadar boylanabilir. Kısa saplı, dar şerit biçimindeki yaprakları söğüt yapraklarına benzer. 4-8 cm uzunluğundaki yaprakların üst yüzü mat-yeşil alt yüzü gümüşi renktedir. Çiçekler 1-3`lü kısa salkımlar halinde gümüşi renkte ve güzel kokuludur. Meyvesi, portakal sarısı rengindedir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Elaeagnus angustifoliaTopağaç / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Elaeagnus angustifoliaDikmen Vadisi / Ankara
Mayıs 2014 ©Serdar Ölez
Elaeagnus angustifoliaAhmetbeyli / Selçuk / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Elaeagnus angustifoliaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan E. angustifolia taksonları: Elaeagnus angustifolia var. angustifolia, Elaeagnus angustifolia var. turcica
Türkiye´de doğal yayılan Elaeagnus türleri: E.angustifolia, E.rhamnoides
Gözlem bildirilen diğer Elaeagnus türleri: E.pungens
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)