floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Draba bruniifolia
 
Dağyolu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Golshan Zare
Draba bruniifoliaDraba bruniifoliaDraba bruniifoliaDraba bruniifoliaDraba bruniifoliaDraba bruniifoliaphotos
Gözlem bildir
Kayadolaması
Brassicaceae / Draba / Draba bruniifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kayadolaması (Draba bruniifolia) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Bir çok alt türü bulunmaktadır; alt türleri ve varyeteleri çiçek sapı, çiçek durumu farklılıkları yanı sıra yaprak ve meyvelerindeki tüy örtüsüde belirgin değişiklikler gösterir.

Draba bruniifolia Türkçede Kayadolaması olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Draba bruniifolia Steven şeklinde tanımlanır.

Steven etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Steven ismi türün ilk kez Christian von Steven (1781-1863) tarafından yayınlandığını belirtir; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcekbilimcidir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Steven kısaltması bilim insanı Christian von Steven (1781-1863) için kullanılmıştır; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcek bilimcidir.

Morfoloji


Yastık veya yüzey örtüsü oluşturacak şekilde gelişen, çok yıllık. Yapraksız çiçek sapı 1-8 ( -10 ) cm, yoğun ülgerliden tüysüze kadar. Yapraklar şeritsi, sert, tarak gibi dişleri olan kirpikli kenarlı, yüzey tüysüz veya basit veya küçük yıldızsı tüylü. Taç yapraklar parlak sarı. ovaryum 4-10 tohum taslaklı. Kısa karpelli meyve yumurta biçimli, 3.5-6 x 2.5-3, 5 mm, tüylü. boyuncuk 0.3-0.75 mm.listMaplistPiclist

Gözlemler


Draba bruniifoliaDarende / Malatya
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Draba bruniifoliaDağyolu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Golshan Zare
Draba bruniifoliaPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. bruniifolia taksonları: Draba bruniifolia subsp. armeniaca, Draba bruniifolia subsp. bruniifolia, Draba bruniifolia subsp. kurdica, Draba bruniifolia subsp. olympica
Türkiye´de doğal yayılan Draba türleri: D.acaulis, D.anatolica, D.araratica, D.bruniifolia, D.cappadocica, D.cemileae, D.elegans, D.haradjianii, D.heterocoma, D.hispida, D.huetii, D.imeretica, D.minima, D.muralis, D.nana, D.narmanensis, D.nemorosa, D.nuda, D.orientalis, D.polytricha, D.rigida, D.rosularis, D.sibirica, D.siliquosa, D.thylacocarpa, D.verna
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)