floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Diplotaxis tenuifolia
 
Gülçayır / Sivrihisar / Eskişehir - Aralık 2023 © Serdar Ölez
Diplotaxis tenuifoliaDiplotaxis tenuifoliaDiplotaxis tenuifoliaDiplotaxis tenuifoliaDiplotaxis tenuifoliaDiplotaxis tenuifoliaphotos
Gözlem bildir
Türpenk
Brassicaceae / Diplotaxis / Diplotaxis tenuifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Türpenk (Diplotaxis tenuifolia) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. DC. kısaltması bilim insanı Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) için kullanılmıştır; Candolle İsviçreli bir botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Diplotaxis tenuifoliaGülçayır / Sivrihisar / Eskişehir
Aralık 2023 ©Serdar Ölez
Diplotaxis tenuifoliaEge Üniversitesi  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Diplotaxis tenuifoliaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Diplotaxis türleri: D.acris, D.erucoides, D.muralis, D.tenuifolia, D.viminea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)