floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Diplotaxis muralis
 
Meydankapı /  Sinop - Kasım 2023 © Serdar Ölez
Diplotaxis muralisDiplotaxis muralisDiplotaxis muralisDiplotaxis muralisDiplotaxis muralisDiplotaxis muralisphotos
Gözlem bildir
Boğazpenki
Brassicaceae / Diplotaxis / Diplotaxis muralis
mapmapmap
Boğazpenki (Diplotaxis muralis) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Batı Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Diplotaxis muralis (L.) DC. şeklinde tanımlanır.

muralis etimolojisi

Muralis Latincede duvar, duvar ile ilgili -özellikle şehir duvarları- anlamında kullanılır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. DC. kısaltması bilim insanı Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) için kullanılmıştır; Candolle İsviçreli bir botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Diplotaxis muralisMeydankapı /  Sinop
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Diplotaxis türleri: D.acris, D.erucoides, D.muralis, D.tenuifolia, D.viminea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)