floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cruciata laevipes
 
Koca Gölü / Gerede / Bolu - Mayıs 2019 © Serdar Ölez
Cruciata laevipesCruciata laevipesCruciata laevipesCruciata laevipes
Gözlem bildir
Sarılıkotu
Rubiaceae / Cruciata / Cruciata laevipes
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sarılıkotu (Cruciata laevipes) Kökboyagiller (Rubiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cruciata laevipes Opiz şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Opiz kısaltması bilim insanı Philipp(Filip) Maximilian Opiz (1787-1858) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cruciata laevipesKoca Gölü / Gerede / Bolu
Mayıs 2019 ©Serdar Ölez
Cruciata laevipesKurucaşile / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cruciata türleri: C.articulata, C.laevipes, C.mixta, C.pedemontana, C.taurica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)