floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Coronilla scorpioides
 
Beypazarı / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Coronilla scorpioidesCoronilla scorpioidesCoronilla scorpioidesCoronilla scorpioidesCoronilla scorpioides
Gözlem bildir
Akrepburçağı
Fabaceae / Coronilla / Coronilla scorpioides
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Akrepburçağı (Coronilla scorpioides) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Coronilla scorpioides (L.) W.D.J.Koch şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. W.D.J.Koch kısaltması bilim insanı Wilhelm Daniel Joseph Koch (1771-1849) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Coronilla scorpioidesÇerkeş / Bayat / Çorum
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Coronilla scorpioidesBeypazarı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Coronilla scorpioidesKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Coronilla scorpioidesAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Coronilla scorpioidesUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Coronilla scorpioidesKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Coronilla türleri: C.coronata, C.scorpioides, C.valentina, C.varia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)