floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Securigera varia
 
Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri - Temmuz 2021 © Serdar Ölez
Securigera variaSecurigera variaSecurigera variaSecurigera variaSecurigera variaSecurigera variaphotos
Gözlem bildir
Körigen
Fabaceae / Securigera / Securigera varia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Körigen (Securigera varia) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. S. varia subsp. varia 250-2150 m yükseltiler arasında; taşlık yamaçlarda, yaprakdöken ağaçlıklarda ve çalılıklarda ve tarım topraklarında doğal gelişim gösterir.. S. varia subsp. libanotica 600-2100 m yükseltiler arasında; taşlık yamaçlarda ve ağaçlıklarda doğal gelişim gösterir.


Bilimsel olarak Securigera varia (L.) Lassen şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Lassen kısaltması bilim insanı Per Lassen (1942-) için kullanılmıştır.

Morfoloji


15-50 cm boylanabilen, çok yıllık bir türdür. Gövdeler dar açılı yükselir veya yüzükoyun serilir. Yapraklar 3-14 çift yaprakçıklı tüysü birleşik formdadır; yaprakçıklar dikdörtgenimsi veya kamamsı formda ve dikensi uçludur. Çiçeklenme mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu şemsiye formlu ve 4-20 çiçeklidir; brakteol ~ 1 mm uzunluktadır ve serbesttir, dilciklidir, uç kısım eflatunumsu renktedir; çiçekler 9-15 mm uzunlukta ve leylak rengi, beyaz veya pembe renktedir; taç kabzaçanak yapraklar kadar uzundur. Baklamsı boğumlu meyve düz ve 2-8 cm x 1.5-2 mm boyutlardadır, 3-14´ü biraradadır. Türkiye´de iki alttürü gözlenmektedir:listMaplistPiclist

Gözlemler


Securigera variaDanişmentgazi / Sivas
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Securigera variaTurnadere / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Securigera variaKızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Securigera variaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Securigera variaGünpınar / Darende / Malatya
Nisan 2017 ©Şükrü Karakuş vd.
Securigera variaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Securigera variaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Securigera variaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Securigera variaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Securigera variaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Securigera variaPülümür / Tunceli
Aralık 2017 ©Ebru Yüce Babacan vd.
Benzer taxonlar
Securigera varia eşisimleri/sinonimleri: Coronilla varia
Türkiye´de doğal yayılan Securigera türleri: S.carinata, S.cretica, S.grandiflora, S.libanotica, S.orientalis, S.parviflora, S.securidaca, S.varia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)