floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Conyza canadensis
 
Kumluca / Antalya - Eylül 2023 © Serdar Ölez
Conyza canadensisConyza canadensisConyza canadensisConyza canadensisConyza canadensisConyza canadensisphotos
Gözlem bildir
Selviotu
Asteraceae / Conyza / Conyza canadensis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Selviotu (Conyza canadensis) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Fırat, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Conyza canadensis (L.) Cronquist şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Cronquist kısaltması bilim insanı Arthur John Cronquist (1919-1992) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Conyza canadensisKumluca / Antalya
Eylül 2023 ©Serdar Ölez
Conyza canadensisBüyük Menderes Deltası / Kuşadası  / Aydın
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Conyza canadensisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Conyza canadensisArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Conyza canadensisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Conyza canadensisKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Conyza türleri: C.albida, C.bonariensis, C.canadensis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)