floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Conyza bonariensis
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Çakalotu
Asteraceae / Conyza / Conyza bonariensis
mapmapmapmapmapmap
Çakalotu (Conyza bonariensis) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Orta Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Mayıs‐ekim aylarında çiçeklenen bu bitki, yetişme ortamı olarak deniz seviyesinden başlayarak 1070 m’ye kadar olan kuru alanları ve nemli yerleri tercih eder.

Bilimsel olarak Conyza bonariensis (L.) Cronquist şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Cronquist kısaltması bilim insanı Arthur John Cronquist (1919-1992) için kullanılmıştır.

Morfoloji


İlk önce basit daha sonra dallı gövdeye sahip olan tek yıllık otlar. Gövde 60 cm’ye kadar boylanabilir. Alt yapraklar ters mızraksı. Dıştaki çiçekler beyaz, içtekiler ise sarı renkli. Aken meyve dikdörtgenimsi‐eliptik.listMaplistPiclist

Gözlemler


Conyza bonariensisTuzla / Çiğli  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Conyza bonariensisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Conyza türleri: C.albida, C.bonariensis, C.canadensis
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)