floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Consolida raveyi
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Topalmahmuz
Ranunculaceae / Consolida / Consolida raveyi
mapmapmapmapmapmapmap
Topalmahmuz (Consolida raveyi) Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Antalya, Orta Fırat alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Consolida raveyi (Boiss.) Schrödinger şeklinde tanımlanır.

Consolida etimolojisi

Consolida cins adı Ortaçağ Latincesinde çeşitli otlar için kulanılan cōnsolida kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Schrödinger kısaltması bilim insanı Rudolf Schrödinger (1857-1919) için kullanılmıştır; Schrödinger Avusturyalı bitki bilimcidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Consolida raveyi Kıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Consolida raveyi Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Consolida türleri: C.aconiti, C.ajacis, C.anthoroidea, C.armeniaca, C.axilliflora, C.coelesyriaca, C.cornuta, C.cruciata, C.divaricata, C.glandulosa, C.hellespontica, C.hohenackeri, C.lineolata, C.oliveriana, C.olopetala, C.orientalis, C.persica, C.phrygia, C.raveyi, C.regalis, C.saccata, C.samia, C.scleroclada, C.staminosa, C.stapfiana, C.stenocarpa, C.sulphurea, C.thirkeana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)