floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Conringia planisiliqua
 
Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Conringia planisiliquaConringia planisiliquaConringia planisiliquaConringia planisiliquaConringia planisiliquaConringia planisiliquaphotos
Gözlem bildir
Telkariotu
Brassicaceae / Conringia / Conringia planisiliqua
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Telkariotu (Conringia planisiliqua) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Conringia planisiliqua Fisch. & C.A.Mey. şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Fisch. kısaltması bilim insanı Friedrich Ernst Ludwig von (Fedor Bogdanovic) Fischer (1782-1854) için kullanılmıştır. C.A.Mey. kısaltması bilim insanı Carl Anton von Meyer (1795-1855) için kullanılmıştır; Meyer bir Alman (daha sonra Rus vatandaşı olmuştur) botanikçi ve kaşiftir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Conringia planisiliquaYassıcatepe / Gürün / Sivas
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Conringia planisiliquaNallıhan / Ankara
Mayıs 2023 ©Mustafa Gökmen
Conringia planisiliquaPülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Conringia planisiliquaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Conringia planisiliquaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Conringia türleri: C.austriaca, C.clavata, C.grandiflora, C.orientalis, C.persica, C.planisiliqua
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)