floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Colchicum triphyllum
 
Gemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 © Serdar Ölez
Colchicum triphyllumColchicum triphyllumColchicum triphyllumColchicum triphyllumColchicum triphyllumColchicum triphyllumphotos
Gözlem bildir
Öksüzali
Colchicaceae / Colchicum / Colchicum triphyllum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Öksüzali (Colchicum triphyllum) Acıçiğdemgiller (Colchicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 900-2000 m yükseklikler arasında; kireçtaşı zeminli kuru meralar ve taşlık yamaçlarda gelişim gösterirler.

Bilimsel olarak Colchicum triphyllum Kunze şeklinde tanımlanır.

Colchicum etimolojisi

Colchicum Antik Çağ'da Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcistan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinden türetilmiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Kunze kısaltması bilim insanı Gustav Kunze (1793-1851) için kullanılmıştır.

Morfoloji


15 cm boylanabilen, çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı 1.5-2.5 cm, küresel-elipsoidal arası formda, kırmızı-kahverengi renkte ince bir zarla kaplıdır. Yapraklar 3, nadiren 4 adet, çiçeklenme sırasında 3-5 cm uzunlukta ve 3-6 mm genişliktedir ve sivri uçludur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek zarfı dilimleri (petaller) 25-32 mm, eflatun-pembe, uzunca oval formda; sapçıklar en çok 11 mm uzunlukta; başçıklar 2-4 mm uzunlukta, sarı veya eflatun-siyah renktedir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Colchicum triphyllumKırıklı / Gölbaşı / Ankara
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumYelken / Gürün / Sivas
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumDarende / Malatya
Mart 2024 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumYahşihan / Kırıkkale
Şubat 2024 ©Mustafa Gökmen
Colchicum triphyllumKarataş / Çubuk / Ankara
Nisan 2022 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumAyvaşık / Beypazarı / Ankara
Mart 2021 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumGemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Serdar Ölez
Colchicum triphyllumKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Colchicum triphyllumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Colchicum türleri: C.antepense, C.atticum, C.balansae, C.baytopiorum, C.bivonae, C.boissieri, C.burttii, C.chalcedonicum, C.chlorobasis, C.cilicicum, C.crocifolium, C.davisii, C.decaisnei, C.dolichantherum, C.figlalii, C.heldreichii, C.hirsutum, C.ignescens, C.imperatoris-friderici, C.inundatum, C.kotschyi, C.kurdicum, C.lagotum, C.leptanthum, C.lingulatum, C.macrophyllum, C.manissadjianii, C.micaceum, C.micranthum, C.minutum, C.munzurense, C.paschei, C.persicum, C.polyphyllum, C.raddeanum, C.sanguicolle, C.serpentinum, C.sieheanum, C.soboliferum, C.speciosum, C.stevenii, C.szovitsii, C.trigynum, C.triphyllum, C.turcicum, C.umbrosum, C.variegatum
Kaynaklar
  1. Malo, Sadik & Shuka, Lulëzim. (2003). DISTRIBUTION OF COLCHICUM DOERFLERI HALÁCSY, COLCHICUM TRIPHYLLUM KUNZE AND COLCHICUM BIVONAE GUSS., IN ALBANIA. International Journal of Ecosystems and Ecology Sciences (IJEES). 3. 273-278.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)