floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Clypeola jonthlaspi
 
Nallıhan / Ankara - Nisan 2023 © Mustafa Gökmen
Clypeola jonthlaspiClypeola jonthlaspiClypeola jonthlaspi
Gözlem bildir
Akçeotu
Brassicaceae / Clypeola / Clypeola jonthlaspi
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Akçeotu (Clypeola jonthlaspi) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Clypeola jonthlaspi L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Clypeola jonthlaspiNallıhan / Ankara
Nisan 2023 ©Mustafa Gökmen
Clypeola jonthlaspiKaraburun  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Clypeola jonthlaspiKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Clypeola jonthlaspiAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Clypeola jonthlaspiPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Clypeola türleri: C.aspera, C.ciliata, C.elegans, C.jonthlaspi, C.lappacea, C.raddeana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)