floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Clypeola aspera
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kıllıakçeotu
Brassicaceae / Clypeola / Clypeola aspera
mapmapmapmap
Kıllıakçeotu (Clypeola aspera) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Clypeola aspera (Grauer) Turrill şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Grauer kısaltması bilim insanı Sebastian Grauer (1758-1820) için kullanılmıştır. Turrill kısaltması bilim insanı William Bertram Turrill (1890-1961) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Clypeola türleri: C.aspera, C.ciliata, C.elegans, C.jonthlaspi, C.lappacea, C.raddeana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)