floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cephalaria microcephala
 
Ahlat / Bitlis - Temmuz 2021 © Mustafa Gökmen
Cephalaria microcephalaCephalaria microcephalaCephalaria microcephala
Gözlem bildir
Bozkırpelemiri
Caprifoliaceae / Cephalaria / Cephalaria microcephala
mapmapmapmap
Bozkırpelemiri (Cephalaria microcephala) Hanımeligiller (Caprifoliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cephalaria microcephala Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cephalaria microcephalaAhlat / Bitlis
Temmuz 2021 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cephalaria türleri: C.anamurensis, C.anatolica, C.aristata, C.aytachii, C.balansae, C.cilicica, C.cilodaghensis, C.davisiana, C.demirizii, C.dipsacoides, C.dirmilensis, C.duzceensis, C.ekimiana, C.elazigensis, C.elmaliensis, C.gazipashensis, C.gigantea, C.hakkiarica, C.hirsuta, C.isaurica, C.joppensis, C.kotschyi, C.lycica, C.media, C.microcephala, C.paphlagonica, C.peshmenii, C.procera, C.salicifolia, C.scoparia, C.setosa, C.sparsipilosa, C.speciosa, C.stapfii, C.stellipilis, C.sumbuliana, C.syriaca, C.szaboi, C.taurica, C.tchihatchewii, C.transsylvanica, C.transylvanica, C.tuteliana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)