floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cephalanthera damasonium
 
Bozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Cephalanthera damasoniumCephalanthera damasoniumCephalanthera damasoniumCephalanthera damasoniumCephalanthera damasoniumCephalanthera damasoniumphotos
Gözlem bildir
Ormankuşçuğu
Orchidaceae / Cephalanthera / Cephalanthera damasonium
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Ormankuşçuğu (Cephalanthera damasonium) Salepgiller (Orchidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır. Druce kısaltması bilim insanı George Claridge Druce (1850-1932) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cephalanthera damasoniumÜniversite / Karabük
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Cephalanthera damasoniumÇerkeş / Bayat / Çorum
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Cephalanthera damasoniumBey / Daday / Kastamonu
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Cephalanthera damasoniumBozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Cephalanthera damasoniumKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Cephalanthera damasoniumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Cephalanthera damasoniumUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Cephalanthera damasoniumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cephalanthera türleri: C.damasonium, C.epipactoides, C.kotschyana, C.kurdica, C.longifolia, C.rubra
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)