floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Centaurium pulchellum
 
Bodrum / Muğla - Haziran 2023 © Serdar Ölez
Centaurium pulchellumCentaurium pulchellumCentaurium pulchellum
Gözlem bildir
Pembetukul
Gentianaceae / Centaurium / Centaurium pulchellum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Pembetukul (Centaurium pulchellum) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Centaurium pulchellum (Sw.) Druce şeklinde tanımlanır.

Centaurium etimolojisi

Centaurium cins adı tıbbi özelliklerinin insan başlı bir at tarafından keşfedildiği mitolojik bir Yunan efsanesine atıfta bulunarak, insan başlı at anlamına gelen Latince Centaurus kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Sw. kısaltması bilim insanı Olof or Olavo (Peter) Swartz (1760-1818) için kullanılmıştır. Druce kısaltması bilim insanı George Claridge Druce (1850-1932) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Centaurium pulchellumBodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Centaurium pulchellumBedavut / Ayvalık  / Balıkesir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Centaurium pulchellumKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Centaurium pulchellumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Centaurium türleri: C.erythraea, C.littorale, C.maritimum, C.pulchellum, C.serpentinicola, C.subspicatum, C.tenuiflorum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)