floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Capparis zoharyi
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Şeytankarpuzu
Capparaceae / Capparis / Capparis zoharyi
mapmapmap
Şeytankarpuzu (Capparis zoharyi) Keberegiller (Capparaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Capparis zoharyi Inocencio, D.Rivera, Obón & Alcaraz şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Inocencio kısaltması bilim insanı Cristina Inocencio (2006) için kullanılmıştır. D.Rivera kısaltması bilim insanı Diego Rivera Núñez (1958-) için kullanılmıştır. Obón kısaltması bilim insanı Concepción Obón (1991) için kullanılmıştır. Alcaraz kısaltması bilim insanı Francisco Alcaraz Ariza (1958-) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Capparis türleri: C.aegyptia, C.orientalis, C.sicula, C.spinosa, C.zoharyi
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)