floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Capparis aegyptia
 
Aydıncık / Mersin - Ağustos 2019 © Serdar Ölez
Capparis aegyptiaCapparis aegyptiaCapparis aegyptiaCapparis aegyptia
Gözlem bildir
Tırmıkotu
Capparaceae / Capparis / Capparis aegyptia
mapmapmap
Tırmıkotu (Capparis aegyptia) Keberegiller (Capparaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Capparis aegyptia Lam. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Lam. kısaltması bilim insanı Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarck (1744-1829) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Capparis aegyptiaAydıncık / Mersin
Ağustos 2019 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Capparis türleri: C.aegyptia, C.orientalis, C.sicula, C.spinosa, C.zoharyi
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)