floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Buglossoides incrassata
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Buglossoides incrassata
Gözlem bildir
Toktaşkesen
Boraginaceae / Buglossoides / Buglossoides incrassata
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Toktaşkesen (Buglossoides incrassata) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Konya, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Buglossoides incrassata (Guss.) I.M.Johnst. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Guss. kısaltması bilim insanı Giovanni Gussone (1787-1866) için kullanılmıştır. I.M.Johnst. kısaltması bilim insanı Ivan Murray Johnston (1898-1960) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Buglossoides incrassataArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Buglossoides incrassataAlaçatı / Çeşme  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan B. incrassata taksonları: Buglossoides incrassata subsp. incrassata
Türkiye´de doğal yayılan Buglossoides türleri: B.arvensis, B.glandulosa, B.incrassata, B.tenuiflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)