floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Buglossoides arvensis
 
Kocatepe / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Buglossoides arvensisBuglossoides arvensisBuglossoides arvensisBuglossoides arvensisBuglossoides arvensisBuglossoides arvensisphotos
Gözlem bildir
Tarlataşkeseni
Boraginaceae / Buglossoides / Buglossoides arvensis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Tarlataşkeseni (Buglossoides arvensis) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Buglossoides arvensis (L.) I. M. Johnst. şeklinde tanımlanır.

arvensis etimolojisi

Arvensis Latincede tarla, tarladan gelen anlamlarına gelir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Johnst. kısaltması bilim insanı George Johnston (1797-1855) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Buglossoides arvensisSarıoba / Polatlı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Buglossoides arvensisKocatepe / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan B. arvensis taksonları: Buglossoides arvensis subsp. sibthorpiana
Türkiye´de doğal yayılan Buglossoides türleri: B.arvensis, B.glandulosa, B.incrassata, B.tenuiflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)