floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Berberis cretica
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Dikenüzümü
Berberidaceae / Berberis / Berberis cretica
mapmapmap
Dikenüzümü (Berberis cretica) Karamukgiller (Berberidaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1000-1700 m yükseklikler arasında; kalkerli yamaçlarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Berberis cretica L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Boyu genellikle 1 m’nin altında olan yuvarlak tepeli ve uzun dikenli çalılardır. Gövde koyu eflatun renginde, dikenler genellikle yapraklardan daha uzundur. Yaprakları ters yumurta ya da oval şeklinde, 1-1,5 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğindedir. Yapraklar tam kenarlı ya da batıcı dikenli dişlidir. Çiçek kurulları 4-10 çiçekli, kısa salkımdır. Olgun meyve siyah renklidir.listMaplistPiclist

Gözlemler


Berberis creticaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Berberis türleri: B.crataegina, B.cretica, B.integerrima, B.vulgaris
Gözlem bildirilen diğer Berberis türleri: B.aquifolium, B.repens, B.veitchii
Kaynaklar
  1. Akkemik, Ü. (Ed). 2018. Türkiye’nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 684s.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)