floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Asyneuma amplexicaule
 
Ahlat / Bitlis - Temmuz 2021 © Mustafa Gökmen
Asyneuma amplexicauleAsyneuma amplexicauleAsyneuma amplexicauleAsyneuma amplexicaule
Gözlem bildir
Hoşdeğnek
Campanulaceae / Asyneuma / Asyneuma amplexicaule
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Hoşdeğnek (Asyneuma amplexicaule) Çançiçeğigiller (Campanulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Asyneuma amplexicaule (Willd.) Hand.-Mazz. şeklinde tanımlanır.

amplexicaule etimolojisi

Amplexicaule Latince amplexus ´kenetlenmiş´ ve caulis ´gövde´ veya ´sap´ kelimelerinden türetilmiştir, sapın kavranması anlamına gelir; sapı tamamen çevreleyen yaprak loblarına (genellikle kulakçıklı) işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Hand.-Mazz. kısaltması bilim insanı Heinrich Raphael Eduard Handel-Mazzetti (1882-1940) için kullanılmıştır; Handel-Mazzetti Avusturyalı bir botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Asyneuma amplexicauleAhlat / Bitlis
Temmuz 2021 ©Mustafa Gökmen
Asyneuma amplexicaulePülümür / Tunceli
Aralık 2017 ©Ebru Yüce Babacan vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. amplexicaule taksonları: Asyneuma amplexicaule subsp. amplexicaule, Asyneuma amplexicaule subsp. amplexicaule var. amplexicaule, Asyneuma amplexicaule subsp. amplexicaule var. angustifolium, Asyneuma amplexicaule subsp. aucheri
Türkiye´de doğal yayılan Asyneuma türleri: A.amplexicaule, A.babadaghense, A.compactum, A.davisianum, A.ekimianum, A.eximium, A.filipes, A.ilgazense, A.isauricum, A.junceum, A.limoniifolium, A.linifolium, A.lobelioides, A.lycium, A.michauxioides, A.munzurdaghense, A.pulchellum, A.pulvinatum, A.rigidum, A.trichostegium, A.virgatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)