floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Aster subulatus
 
Darsu / İnebolu / Kastamonu - Kasım 2023 © Serdar Ölez
Aster subulatusAster subulatusAster subulatusAster subulatusAster subulatusAster subulatusphotos
Gözlem bildir
Arsızpat
Asteraceae / Aster / Aster subulatus
mapmapmapmapmap
Arsızpat (Aster subulatus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Aster subulatus (Michx.) Hort. ex Michx. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Michx. kısaltması bilim insanı André Michaux (1746-1802) için kullanılmıştır. Hort. kısaltması bilim insanı hortulanorum () için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Aster subulatusDarsu / İnebolu / Kastamonu
Kasım 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Aster türleri: A.alpinus, A.amellus, A.subulatus, A.aquaticus, A.linum-stellatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)