floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Aster alpinus
 
Dereboyu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Aster alpinusAster alpinusAster alpinusAster alpinus
Gözlem bildir
Yaylapatı
Asteraceae / Aster / Aster alpinus
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Yaylapatı (Aster alpinus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Aster alpinus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Aster alpinusÇankaya / Ankara
Eylül 2015 ©Serdar Ölez
Aster alpinusDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Aster alpinusPülümür, Ardıçlı yaylası, 2000-2300 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Aster türleri: A.alpinus, A.amellus, A.subulatus, A.aquaticus, A.linum-stellatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)