floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Arabis verna
 
Tahtaköprü / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Arabis verna
Gözlem bildir
Morkazteresi
Brassicaceae / Arabis / Arabis verna
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Morkazteresi (Arabis verna) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Arabis verna (L.) R.Br. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. R.Br. kısaltması bilim insanı Robert Brown (1773-1858) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Arabis vernaTahtaköprü / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Arabis türleri: A.abietina, A.alanyensis, A.allionii, A.alpina, A.androsacea, A.aubrietioides, A.aucheri, A.brachycarpa, A.carduchorum, A.davisii, A.deflexa, A.drabiformis, A.erikii, A.hirsuta, A.ionocalyx, A.lycia, A.mollis, A.montbretiana, A.nova, A.sagittata, A.verna
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)