floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Amelanchier ovalis subsp. ovalis
 
Dereboyu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Amelanchier ovalis subsp. ovalisAmelanchier ovalis subsp. ovalisAmelanchier ovalis subsp. ovalisAmelanchier ovalis subsp. ovalis
Gözlem bildir
Kurtağacı
Rosaceae / Amelanchier / Amelanchier ovalis subsp. ovalis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kurtağacı (Amelanchier ovalis subsp. ovalis) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Amelanchier ovalis subsp. ovalis (Boiss. & Hohen.) Bornm. şeklinde tanımlanır.

Amelanchier etimolojisi

Amelanchier {Fransızca}: üvez ağacı.

ovalis etimolojisi

Ovalis Fransızcada `yumurta şekilli` anlamına gelen oval kelimesinden türetilmiştir; genellikle tür yapraklarının şeklini işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Hohen. kısaltması bilim insanı Rudolph Friedrich Hohenacker (1798-1874) için kullanılmıştır; Hohenacker Alman botanikçi ve misyonerdir. Bornm. kısaltması bilim insanı Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller (1862-1948) için kullanılmıştır; Bornmüller Alman botanikçidir; Balkanlar, Orta Doğu, Anadolu ve Kuzey Afrika floralarını çalışmıştır; 1928´de Beiträge zur Flora Mazedoniens adlı eserini yayımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Amelanchier ovalis subsp. ovalisSarıgül / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Amelanchier ovalis subsp. ovalisDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Amelanchier ovalis subsp. ovalisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Amelanchier ovalis subsp. ovalisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Amelanchier ovalis subsp. ovalisKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. ovalis taksonları: Amelanchier ovalis subsp. integrifolia, Amelanchier ovalis subsp. ovalis
Türkiye´de doğal yayılan Amelanchier türleri: A.ovalis, A.parviflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)