floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Amaranthus retroflexus
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Tilkikuyruğu
Amaranthaceae / Amaranthus / Amaranthus retroflexus
mapmapmapmapmapmapmap
Tilkikuyruğu (Amaranthus retroflexus) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Murat-Van, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Amaranthus retroflexus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Amaranthus retroflexusDikili  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Amaranthus retroflexusGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Amaranthus retroflexusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Amaranthus retroflexusKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Amaranthus retroflexusPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Amaranthus türleri: A.albus, A.blitoides, A.blitum, A.caudatus, A.cruentus, A.deflexus, A.graecizans, A.hybridus, A.palmeri, A.retroflexus, A.spinosus, A.tricolor, A.viridis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)