floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Amaranthus albus
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kömüşmancarı
Amaranthaceae / Amaranthus / Amaranthus albus
mapmapmapmapmap
Kömüşmancarı (Amaranthus albus) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Batı Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Amaranthus albus L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Amaranthus albus Gümüldür / Menderes  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Amaranthus albus Kıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Amaranthus albus Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Amaranthus türleri: A.albus, A.blitoides, A.blitum, A.caudatus, A.cruentus, A.deflexus, A.graecizans, A.hybridus, A.palmeri, A.retroflexus, A.spinosus, A.tricolor, A.viridis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)