floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Sinapis alba
 
Odabaşı / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Sinapis alba
Gözlem bildir
Mamanık
Brassicaceae / Sinapis / Sinapis alba
mapmapmapmapmap
Mamanık (Sinapis alba) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Asıl Ege, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Sinapis alba L. şeklinde tanımlanır.

Sinapis etimolojisi

Sinapis {Yunanca}: hardal.

alba etimolojisi

Alba Latincede beyaz anlamına gelir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Sinapis albaOdabaşı / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Sinapis albaOrtakent / Bodrum  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan S. alba taksonları: Sinapis alba subsp. alba
Türkiye´de doğal yayılan Sinapis türleri: S.alba, S.arvensis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)