floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Setaria glauca
 
Ankara - Eylül 2016 © Serdar Ölez
Setaria glauca
Gözlem bildir
Sıçansaçı
Poaceae / Setaria / Setaria glauca
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Sıçansaçı (Setaria glauca) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Türkçe literatürde genellikle Sıçansaçı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde sarı tüylü darı olarak bilinir. Bilimsel olarak Setaria glauca (L.) P.Beauv. şeklinde tanımlanır.

Setaria etimolojisi

Setaria Latincede 'kıl, saç' anlamına gelen seta kelimesinden türetilmiştir; cins adı olarak cinsin başakların kıllı uzantılarının olmasına atıfta bulunur; tür adlarında türün bir kısmında bulunan set kıllara işaret eder.

glauca etimolojisi

Glauca Latincede deniz rengini tanımlamak için kullanılan ve `gümüşi, parlayan, mavinsi-yeşil veya mavimsi-gri` anlamına gelen glaucus kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. P.Beauv. kısaltması bilim insanı Ambroise Marie François Joseph Palisot de Beauvois (1752-1820) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Setaria glaucaAnkara
Eylül 2016 ©Serdar Ölez
Setaria glaucaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Setaria türleri: S.adhaerens, S.glauca, S.italica, S.verticillata, S.viridis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)