floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Malva alcea
 
Gerede / Ankara - Ağustos 2021 © Serdar Ölez
Malva alceaMalva alceaMalva alceaMalva alceaMalva alceaMalva alceaphotos
Gözlem bildir
Ebecik
Malvaceae / Malva / Malva alcea
mapmap
Ebecik (Malva alcea) Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Batı Karadeniz alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Malva alcea L. şeklinde tanımlanır.

Malva etimolojisi

Malva cins adı Eski Yunancada ΄yumuşak΄ anlamına gelen μαλακός (malakos) kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin yaprak ve tohumlarından elde edilen özütün cilt yumuşatıcı ve rahatlatıcı olarak kullanımına işaret eder.

alcea etimolojisi

Alcea Eski Yunancada otdu bir tür için kullanılan αλκεα (alkaia) isminden türetilmiştir; Yunan eczacı ve botanikçi olan Dioscorides Pedanius´a (M.S. 40-90) göre alkaia bir tür ebegümecidir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


40-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde yüzeyi cılız tüylü ve siğilli-yıldızsı tüylüdür. Alt yapraklar az-çok daire şeklinde ve derin küt dişlidir, üst yapraklar elsi lobludur; loblar dikdörtgenimsi-ters yumurtamsı formda, kenarlar küt dişli ile sığ elsi arası bir formdadır; yüzeyler seyrek cılız tüylüdür. Çiçeklenme temmuz ayında gerçekleşir. Çiçekler yaprak koltuklarında tekil, gövde ve dal uçlarında yarı şemsiyemsi kurullardadır. Dışçanak dilimleri yumurtamsıdır; çanak yapraklar 5-6 mm uzunlukta ve genişçe üçgen biçimlidir; taç yapraklar 24-32 mm uzunlukta ve soluk kırmızı renktedir. Merikarp tohumun yüzeyi buruşuktur, sırt kısmı sorguçludur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Malva alceaGerede / Ankara
Ağustos 2021 ©Serdar Ölez
Malva alceaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Malva alceaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Malva alceaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Malva türleri: M.alcea, M.arborea, M.cretica, M.linnaei, M.moschata, M.neglecta, M.nicaeensis, M.parviflora, M.pusilla, M.setigera, M.sylvestris
Gözlem bildirilen diğer Malva türleri: M.arboreus
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2022)
  2. SEINet Portal network - Malva alcea. (n.d.). https://swbiodiversity.org/seinet/taxa/index.php?taxon=91114&clid=3512
  3. Malva alcea. (n.d.). FNA. https://floranorthamerica.org/Malva_alcea
  4. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  5. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  6. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  7. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)