floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Macrotomia densiflora
 
Dereboyu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Macrotomia densifloraMacrotomia densifloraMacrotomia densifloraMacrotomia densifloraMacrotomia densifloraMacrotomia densifloraphotos
Gözlem bildir
Kocaeğnik
Boraginaceae / Macrotomia / Macrotomia densiflora
mapmapmapmapmapmapmap
Kocaeğnik (Macrotomia densiflora) (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Fırat, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 750-2600 m yükseklikler arasında; uçurumlar, kaya çıkıntıları, taşlık kireçtaşı yamaçlar ve volkanik yamaçlarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Macrotomia densiflora (Ledeb.) McBride şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Ledeb. kısaltması bilim insanı Carl(Karl) Friedrich von Ledebour (1785-1851) için kullanılmıştır. McBride kısaltması bilim insanı Douglas L. McBride () için kullanılmıştır.

Morfoloji


25-40 cm boylanabilen, odunsu köklü, çok yıllık bir bitkidir. Gövde basittir; yüzeyler kadifemsi tüylü ve kıllıdır; taban kısmı yaprak sapı kalıntılarıyla doludur. Yapraklar basık-kılçıklı ve kadifemsi tüylüdür; 10-15 x 0.8-1.3 cm boyutlarda ve şeritsi-mızraksı veya şeritsi-eliptik formdadır, dip kısmı ~4 cm uzunluğundaki yaprak sapına doğru incelir; gövde kısmındakiler sapsız ve gövdeye kaynaşıktır. Çiçek kurulu yoğun ve 6-12 cm çaptadır. Çanak 15-20 mm´dir, meyvelenme zamanı 30 mm´ye kadar uzar; tabana kadar bölünmüştür, dışbükey açılım göstermez, loblar küt uçludur. Taç sarı renkte, beneksiz, 12-16 mm çapta ve 35-45 mm boydadır; tüpün dış kısmı seyrek havlıdır ve 30-40 mm boydadır, halkavari şişkinlik yoktur. Ercikler birarada bağlıdır. Sert kabuklu küçük meyve 4-5 mm, basık-yumurta biçimli ve yeşilimsi-kahverengidir, yüzey siğilli-buruşuktur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Macrotomia densifloraPülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Macrotomia densifloraSarıgül / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Macrotomia densifloraDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Macrotomia densifloraGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Macrotomia densifloraAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Macrotomia densifloraPülümür / Tunceli
Aralık 2017 ©Ebru Yüce Babacan vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Macrotomia türleri: M.densiflora
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)