floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lupinus pilosus
 
Kemer / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Lupinus pilosusLupinus pilosusLupinus pilosusLupinus pilosusLupinus pilosusLupinus pilosusphotos
Gözlem bildir
Gâvurbaklası
Fabaceae / Lupinus / Lupinus pilosus
mapmapmapmap
Gâvurbaklası (Lupinus pilosus) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesinden 500 m’ye kadar yüksekliklerde; makiliklerde, kumul alanlarında ve tarlalarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Lupinus pilosus L. şeklinde tanımlanır.

Lupinus etimolojisi

Lupinus cins adı Eski Fransızcada `kurtlarla ilgili, kurtlara dair` anlamına gelen lupīnus kelimesinden türetilmiştir; ancak bu tanımlamanın bitkinin hangi özelliğine atıf yaptığı bilinmemektedir Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


50 cm’ye kadar boylanabilen, yumuşak sık tüylü, bir yıllık otsu bir türdür. Yapraklar elsi; yaprakçıklar dikdörtgenimsi-ters yumurtamsı formdadır. Taç mavi renkli, standart beyaz lekelidir. Baklamsı meyve kaba tüylü ve 35-60 mm boyundadır.listMaplistPiclist

Gözlemler


Lupinus pilosusKemer / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
YETERSİZ VERİ / DATA DEFFICIENT
Yeterli bilgi bulunmamaktadır. Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lupinus türleri: L.albus, L.anatolicus, L.angustifolius, L.hispanicus, L.micranthus, L.pilosus
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)