floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lomatogonium carinthiacum
 
Джергалан / Kırgızistan - Ağustos 2023 © Mustafa Gökmen
Lomatogonium carinthiacumLomatogonium carinthiacumLomatogonium carinthiacumLomatogonium carinthiacum
Gözlem bildir
Safraotu
Gentianaceae / Lomatogonium / Lomatogonium carinthiacum
mapmapmapmap
Safraotu (Lomatogonium carinthiacum) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Lomatogonium carinthiacum (Wulfen) Rchb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Wulfen kısaltması bilim insanı Franz Xavier von Wulfen (1728-1805) için kullanılmıştır. Rchb. kısaltması bilim insanı Heinrich Gottlieb Ludwig Reichenbach (1793-1879) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Lomatogonium carinthiacumДжергалан / Kırgızistan
Ağustos 2023 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lomatogonium türleri: L.carinthiacum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)