floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lobularia maritima
 
Urla / İzmir - Haziran 2021 © Serdar Ölez
Lobularia maritimaLobularia maritimaLobularia maritima
Gözlem bildir
Akgüzel
Brassicaceae / Lobularia / Lobularia maritima
mapmapmapmap
Akgüzel (Lobularia maritima) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Lobularia maritima (L.) Desv. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Desv. kısaltması bilim insanı Nicaise Auguste Desvaux (1784-1856) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Lobularia maritimaUrla / İzmir
Haziran 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lobularia türleri: L.maritima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)