floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lithodora hispidula subsp. versicolor
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Yanardönerçalısı
Boraginaceae / Lithodora / Lithodora hispidula subsp. versicolor
mapmapmap
Yanardönerçalısı (Lithodora hispidula subsp. versicolor) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Lithodora hispidula subsp. versicolor Türkçede Yanardönerçalısı olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Lithodora hispidula subsp. versicolor Meikle şeklinde tanımlanır.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır.

Meikle etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Meikle kısaltması türün Robert Desmond Meikle (1923-2021) tarafından yayınlandığını belirtir; Meikle Royal Botanic Gardens, Kew΄da bir İngiliz botanikçidir; en önemli çalışması 1750 bitki taksonu içeren 1977 ve 1985 yıllarında yayınladığı iki ciltlik Flora of Cyprus - Kıbrıs Florası΄dır.  Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Meikle kısaltması bilim insanı Robert Desmond Meikle (1923-2021) için kullanılmıştır; Meikle Royal Botanic Gardens, Kew´de çalışmış bir İngiliz botanikçidir


listMaplistPiclist

Gözlemler


Lithodora hispidula subsp. versicolor Gürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. hispidula taksonları: Lithodora hispidula subsp. hispidula, Lithodora hispidula subsp. versicolor
Türkiye´de doğal yayılan Lithodora türleri: L.hispidula
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)