floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lithodora hispidula
 
Manavgat / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Lithodora hispidulaLithodora hispidulaLithodora hispidulaLithodora hispidula
Gözlem bildir
Ebruliçalı
Boraginaceae / Lithodora / Lithodora hispidula
mapmapmapmap
Ebruliçalı (Lithodora hispidula) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Lithodora hispidula (Sm.) Griseb. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Sm. kısaltması bilim insanı James Edward Smith (1759-1828) için kullanılmıştır; Smith Londra Linne Derneği kurucusu İngiliz botanikçidir. Griseb. kısaltması bilim insanı August Heinrich Rudolf Grisebach (1814-1879) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Lithodora hispidulaManavgat / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. hispidula taksonları: Lithodora hispidula subsp. hispidula, Lithodora hispidula subsp. versicolor
Türkiye´de doğal yayılan Lithodora türleri: L.hispidula
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)