floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Linaria genistifolia subsp. genistifolia
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Somnevruzotu
Plantaginaceae / Linaria / Linaria genistifolia subsp. genistifolia
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Somnevruzotu (Linaria genistifolia subsp. genistifolia) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Linaria genistifolia subsp. genistifolia (L.) Mill. şeklinde tanımlanır.

Linaria etimolojisi

Linaria cins adı Latincede ΄keten üreten΄ anlamındadır, bu da ΄keten΄ anlamındaki linum kelimesinden tretilmiştir; keten bitkisi ile yapraklarının benzerliğine atıfta bulunur. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Linaria genistifolia subsp. genistifoliaEğrisöğüt / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Linaria genistifolia subsp. genistifoliaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Linaria genistifolia subsp. genistifoliaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Linaria genistifolia subsp. genistifoliaAmasra / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Linaria genistifolia subsp. genistifoliaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Linaria genistifolia subsp. genistifoliaPülümür / Tunceli
Aralık 2017 ©Ebru Yüce Babacan vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. genistifolia taksonları: Linaria genistifolia subsp. artvinensis, Linaria genistifolia subsp. confertiflora, Linaria genistifolia subsp. genistifolia, Linaria genistifolia subsp. linifolia, Linaria genistifolia subsp. polyclada, Linaria genistifolia subsp. praealta
Türkiye´de doğal yayılan Linaria türleri: L.antilibanotica, L.armeniaca, L.bipartita, L.chalepensis, L.confertiflora, L.corifolia, L.dalmatica, L.dumanii, L.genistifolia, L.grandiflora, L.iconia, L.kurdica, L.micrantha, L.odora, L.pelisseriana, L.pyramidata, L.repens, L.simplex, L.sintenisii, L.turcica, L.vulgaris
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)