floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lilium monadelphum var. szovitsianum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Beyzambağı
Liliaceae / Lilium / Lilium monadelphum var. szovitsianum
mapmap
Beyzambağı (Lilium monadelphum var. szovitsianum) Zambakgiller (Liliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Erzurum-Kars alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Lilium monadelphum var. szovitsianum (Fisch. & Avé-Lall.) Elwes şeklinde tanımlanır.

Lilium etimolojisi

Lilium {Eski yunanca: λείριον, leírion}: beyaz lilyum. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Fisch. kısaltması bilim insanı Friedrich Ernst Ludwig von (Fedor Bogdanovic) Fischer (1782-1854) için kullanılmıştır. Avé-Lall. kısaltması bilim insanı Julius Léopold Edouard Avé-Lallemant (1803-1867) için kullanılmıştır. Elwes kısaltması bilim insanı Henry John Elwes (1846-1922) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. monadelphum taksonları: Lilium monadelphum var. armenum, Lilium monadelphum var. szovitsianum
Türkiye´de doğal yayılan Lilium türleri: L.akkusianum, L.candidum, L.ciliatum, L.kesselringianum, L.martagon, L.monadelphum, L.ponticum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)