floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Leontodon asperrimus
 
Efeağılı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Mustafa Gökmen
Leontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimus
Gözlem bildir
Aşyemliği
Asteraceae / Leontodon / Leontodon asperrimus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Aşyemliği (Leontodon asperrimus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Leontodon asperrimus (Willd.) Endl. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Endl. kısaltması bilim insanı Stephan Friedrich Ladislaus Endlicher (1804-1849) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Leontodon asperrimusSenek / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Leontodon asperrimusDereköy / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Leontodon asperrimusEfeağılı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Leontodon türleri: L.asperrimus, L.crispus, L.hispidus, L.oxylepis, L.saxatilis, L.tuberosus
Gözlem bildirilen diğer Leontodon türleri:




Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)