floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Leontodon asperrimus
 
Efeağılı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2023 © Mustafa Gökmen
Leontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimusLeontodon asperrimus
Gözlem bildir
Aşyemliği
Asteraceae / Leontodon / Leontodon asperrimus
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Aşyemliği (Leontodon asperrimus) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 500-2000 m yükseklikler arasında; bozkırlar, şistli, çakıllı ve kireçli yamaçlarda gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Leontodon asperrimus (Willd.) Endl. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır. Endl. kısaltması bilim insanı Stephan Friedrich Ladislaus Endlicher (1804-1849) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Kazık köklü çok yıllık. Kaba, kısaca dallanmış tüy örtülü. Gövdeler 9-32 cm, basit veya tabanda seyrek dallanmış, nadiren altta yapraksı, kapitulum altı şişik, brakte, kıllı. Yapraklar 4-14 x 0.6-1.5 cm, ters mızraksı, seyrek dişli, yoğun-kıllı. İnvolukrum hemen hemen kıvrımlı, 15-30 mm uzun; filariler çok sıralı, şeritsi-keskin uçlu, düzenli kiremitvari, havlıdan kılçıklıya kadar, dışta kalanlar kirpikli-tarak gibi dişli. Çiçekler sarı, pembe veya eflatun. Sert kabuklu meyveler uzun-gagalı, kıllı çıkıntılı. Papus kirli-beyaz, 30-50 tüylü.listMaplistPiclist

Gözlemler


Leontodon asperrimusSenek / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Leontodon asperrimusDereköy / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Leontodon asperrimusEfeağılı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Mustafa Gökmen
Leontodon asperrimusEğrisöğüt / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Leontodon asperrimusGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Leontodon asperrimusKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Leontodon asperrimusAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Leontodon asperrimusKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Leontodon asperrimusPülümür / Tunceli
Aralık 2017 ©Ebru Yüce Babacan vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Leontodon türleri: L.asperrimus, L.crispus, L.hispidus, L.oxylepis, L.saxatilis, L.tuberosus
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)