floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lagoecia cuminoides
 
Küçükbahçe / Karaburun / İzmir - Nisan 2024 © Serdar Ölez
Lagoecia cuminoidesLagoecia cuminoidesLagoecia cuminoides
Gözlem bildir
Pülüskün
Apiaceae / Lagoecia / Lagoecia cuminoides
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Pülüskün (Lagoecia cuminoides) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Nisan‐haziran aylarında çiçeklenen bu tür, yetişme ortamı olarak deniz seviyesinden 1100 m’ye kadar olan yüksekliklerdeki yol kenarlarını, kuru tarlaları, tepeleri, meşe ve badem çalılıklarını tercih eder.

Bilimsel olarak Lagoecia cuminoides L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Narin yapılı, 6‐40 cm boyunda tek yıllık otsu bitkiler. Yapraklar dar dikdörtgenimsiden dar eliptiğe kadar değişen şekillerde; yaprakçıklar yumurtamsı, derin parçalı. Şemsiye küresel, 9‐18 mm çapında. Petaller beyaz. Merikarp meyve yumurtamsı ve küçük beyaz tüylerle kaplı.listMaplistPiclist

Gözlemler


Lagoecia cuminoidesKüçükbahçe / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Lagoecia cuminoidesÇeşme  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lagoecia türleri: L.cuminoides
Kaynaklar
  1. R. S. Göktürk, “Phaselis Antik Kenti Florası I”. Phaselis I (2015) 81-131.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)