floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Kickxia elatine
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Fukaraotu
Plantaginaceae / Kickxia / Kickxia elatine
mapmapmapmapmapmapmapmapmap
Fukaraotu (Kickxia elatine) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı Karadeniz, Asıl Ege, Konya, Yukarı Fırat, Antalya, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Kickxia elatine (L.) Dumort. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Dumort. kısaltması bilim insanı Barthélemy Charles Joseph Dumortier (1797-1878) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan K. elatine taksonları: Kickxia elatine subsp. crinita
Türkiye´de doğal yayılan Kickxia türleri: K.commutata, K.elatine, K.lanigera, K.spuria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)