floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Kickxia commutata subsp. graeca
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Egefukaraotu
Plantaginaceae / Kickxia / Kickxia commutata subsp. graeca
mapmapmapmapmapmap
Egefukaraotu (Kickxia commutata subsp. graeca) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Kickxia commutata subsp. graeca (Bory & Chaub) R.Fernandes şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Bory kısaltması bilim insanı Jean Baptiste Geneviève Marcellin Bory (1778-1846) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan K. commutata taksonları: Kickxia commutata subsp. commutata, Kickxia commutata subsp. graeca
Türkiye´de doğal yayılan Kickxia türleri: K.commutata, K.elatine, K.lanigera, K.spuria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)