floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Kickxia commutata subsp. commutata
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Tarlafukaraotu
Plantaginaceae / Kickxia / Kickxia commutata subsp. commutata
mapmapmapmapmap
Tarlafukaraotu (Kickxia commutata subsp. commutata) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Orta Karadeniz, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Kickxia commutata subsp. commutata Türkçede Tarlafukaraotu olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Kickxia commutata subsp. commutata (Rchb.) Fritsch şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Rchb. kısaltması bilim insanı Heinrich Gottlieb Ludwig Reichenbach (1793-1879) için kullanılmıştır.

Fritsch etimolojisi

Fritsch kısaltması, türün Avussturyalı botanikçi Karl Fritsch (1864–1934) tarafından yayınlandığını belirtir. Fritsch kısaltması bilim insanı Karl Fritsch (1864-1934) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan K. commutata taksonları: Kickxia commutata subsp. commutata, Kickxia commutata subsp. graeca
Türkiye´de doğal yayılan Kickxia türleri: K.commutata, K.elatine, K.lanigera, K.spuria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)