floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Dittrichia graveolens
 
Yağcılar / Urla / İzmir - Ekim 2022 © Serdar Ölez
Dittrichia graveolensDittrichia graveolensDittrichia graveolensDittrichia graveolens
Gözlem bildir
Delisarıot
Asteraceae / Dittrichia / Dittrichia graveolens
mapmapmapmapmapmapmap
Delisarıot (Dittrichia graveolens) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Dittrichia graveolens (L.) Greuter şeklinde tanımlanır.

Dittrichia etimolojisi

Dittrichia cins adı Manfred Dittrich (1934-)`e ithafen adlandırılmıştır; Dittrich bir Alman botanikçi, Berlin Botanik Bahçecinin eski bir direktörüdür.

graveolens etimolojisi

Graveolens Latincede `yoğun` anlamına gelen gravis kelimesi ile `koku` anlamına gelen olens/olent/olère kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; türün belirgin ve güçlü bir kokusu olduğuna işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Greuter kısaltması bilim insanı Werner Rodolfo Greuter (1938-) için kullanılmıştır; Greuter İsviçreli bir botanikçidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Dittrichia graveolensYağcılar / Urla / İzmir
Ekim 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Dittrichia graveolens eşisimleri/sinonimleri: Inula graveolens
Türkiye´de doğal yayılan Dittrichia türleri: D.graveolens, D.viscosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)