floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Inula germanica
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Ekinandızotu
Asteraceae / Inula / Inula germanica
mapmapmapmapmapmapmapmap
Ekinandızotu (Inula germanica) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Yukarı Murat-Van, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Inula germanica L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Inula germanica Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Inula türleri: I.acaulis, I.anatolica, I.aschersoniana, I.aucherana, I.britannica, I.conyzae, I.crithmoides, I.discoidea, I.ensifolia, I.fragilis, I.germanica, I.helenium, I.heterolepis, I.inuloides, I.macrocephala, I.mariae, I.montbretiana, I.oculus-christi, I.orientalis, I.peacockiana, I.salicina, I.sarana, I.sechmenii, I.spiraeifolia, I.thapsoides, I.tuzgoluensis, I.viscidula
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)