floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hyoscyamus aureus
 
Kemer / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Hyoscyamus aureusHyoscyamus aureusHyoscyamus aureusHyoscyamus aureusHyoscyamus aureusHyoscyamus aureusphotos
Gözlem bildir
Sarıbanotu
Solanaceae / Hyoscyamus / Hyoscyamus aureus
mapmapmapmapmapmap
Sarıbanotu (Hyoscyamus aureus) Patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hyoscyamus aureus L. şeklinde tanımlanır.

Hyoscyamus etimolojisi

Hyoscymus kökeni belirli değildir; ancak eski Yunancada `domuz` anlamına gelen huoskúamos kelimesi ile `faulye gibi bitkilerin taneler halindeki tohumları` anlamına gelen kúamos kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır.

aureus etimolojisi

Aureus Latincede `altın` anlamına gelen aurum kelimesinden türetilmiştir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hyoscyamus aureusKemer / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hyoscyamus türleri: H.albus, H.aureus, H.muticus, H.niger, H.pusillus, H.reticulatus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)