floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hydrangea macrophylla
 
Çankaya / Ankara - Temmuz 2011 © Şule Ölez
Hydrangea macrophyllaHydrangea macrophylla
Gözlem bildir
Ortanca
Hydrangeaceae / Hydrangea / Hydrangea macrophylla
mapmap
Ortanca (Hydrangea macrophylla) Ortancagiller (Hydrangeaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hydrangea macrophylla (Thunb.) Ser. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Thunb. kısaltması bilim insanı Carl Peter Thunberg (1743-1828) için kullanılmıştır. Ser. kısaltması bilim insanı Nicolas Charles Seringe (1776-1858) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hydrangea macrophyllaSubaşı / Pazar / Rize
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Hydrangea macrophyllaÇankaya / Ankara
Temmuz 2011 ©Şule Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hydrangea türleri: H.macrophylla
Gözlem bildirilen diğer Hydrangea türleri: H.quercifolia
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)