floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hordeum murinum subsp. glaucum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Duvararpası
Poaceae / Hordeum / Hordeum murinum subsp. glaucum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Duvararpası (Hordeum murinum subsp. glaucum) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hordeum murinum subsp. glaucum (Steud.) Tzvelev şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Steud. kısaltması bilim insanı Ernst Gottlieb von Steudel (1783-1856) için kullanılmıştır. Tzvelev kısaltması bilim insanı Nikolai Nikolaievich Tzvelev (1925-2015) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hordeum murinum subsp. glaucumKıyıkışlacık / Milas / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Hordeum murinum subsp. glaucumKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Hordeum murinum subsp. glaucumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Hordeum murinum subsp. glaucumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan H. murinum taksonları: Hordeum murinum subsp. glaucum, Hordeum murinum subsp. leporinum, Hordeum murinum subsp. murinum
Türkiye´de doğal yayılan Hordeum türleri: H.bogdanii, H.brevisubulatum, H.bulbosum, H.distichon, H.geniculatum, H.marinum, H.murinum, H.spontaneum, H.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)